Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu niemowląt oraz dzieci, który został wprowadzony na teren Europy przez francuskiego położnika Frédéricka Leboyera. Wielką popularnością cieszy się w USA i Kanadzie. W Europie masowanie dzieci jest szczególnie popularne w Holandii, skąd praktyka ta została sprowadzona do Polski.
Regularne masowanie ma pozytywny wpływ na dziecko, jak również na matkę czy inną osobę wykonującą masaż. Ten rodzaj masażu, każdy może wykonywać z łatwością. Przeprowadzając masaż noworodka lub niemowlęcia dotykamy receptorów układu nerwowego położonych zarówno głęboko jak i powierzchownie. Poprzez receptory wpływamy na narządy położone głębiej i dalej od miejsca dotyku.
Zalety wykonywania masażu:
Wskazania:
Przeciwwskazania:
Przygotowanie do masażu
Do wykonania masażu całościowego należy przygotować oliwkę dla niemowląt. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również wysokogatunkowa, naturalna oliwa z oliwek, olej kokosowy zimnotłoczony, nierafinowany, olejek migdałowy. Temperatura olejku nie powinna przekraczać temperatury ciała.
Miejsce do wykonywania masażu powinno być przytulane, ciche i zaciemnione. Temperatura pomieszczenia minimum 22 stopnie Celsjusza. Ponadto potrzebny będzie duży i ciepły ręcznik, mniejsze ręczniki, kilka pieluszek oraz świeże ubranka.
Masaż dziecka trwa od 20 do 30 minut. Czasami zabieg może trwać nieco krócej , jeśli opracowujemy wybrane partie ciała lub jeśli widzimy, że dziecko jest zmęczone albo zniecierpliwione masażem.